Deklaracja VAT jest dokumentem, służącym przedsiębiorcom do okresowego wykazywania zobowiązania VAT - podatku, który jest do zapłaty lub zwrotu. Generowanie deklaracji VAT (od października 2020 już wyłącznie JPK_V7) w systemie to kwestia kilku kliknięć. Dowiedz się jak generować JPK_V7 oraz co i jak często należy z nią zrobić.


SPIS TREŚCI

I. Podstawy rozliczenia VAT

    1) Co to jest JPK_V7 i jakie są jego elementy

    2) Jak wygenerować deklarację VAT?

    3) Do kiedy należy wysyłać JPK_V7?

    4) Kto powinien generować JPK_V7?

    5) Gdzie wpłacamy podatek VAT?

    6) Co to jest mikrorachunek podatkowy?

    7) Czy rejestracja do VAT jest obowiązkowa?

    8) Kto nie musi składać deklaracji JPK_V7?

II. Rozliczenie VAT w Fakturomanii

III. Informacje o statusach dokumentów oraz płatności

IV. Jak generować deklarację JPK_V7

V. Płatność za VAT

    1) Zapłata podatku

    2) Nadpłata podatku

VI. Elektroniczna wysyłka deklaracji VAT (JPK_V7)


I. Podstawy rozliczenia VAT


1) Co to jest JPK_V7 i jakie są jego elementy

Od 1 września 2020 r. deklaracja VAT została scalona ze strukturą JPK_VAT w JPK_V7, od tego momentu standardowo składany jest jeden plik miesięcznie zawierający informacje z obu dokumentów. JPK_V7 składa się z dwóch głównych części: 

a) ewidencyjnej - zawierającej szczegółowe informacje o wszystkich transakcjach zakupu i sprzedaży, które miały miejsce w danym okresie rozliczeniowym 

b) deklaracyjnej - służącej wyliczeniu ostatecznej wartości podatku VAT, który jest do zapłaty lub do zwrotu. 


Dzięki temu przekazywane dane organowi podatkowemu są transparentne oraz usystematyzowane, a Urząd Skarbowy może skontrolować uregulowanie należności podatkowej i rozliczenie podatników.


2) Jak wygenerować deklarację VAT?

W celu wygenerowania deklaracji JPK_V7, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego programu księgowego lub aplikacji, która umożliwia tworzenie plików JPK_V7. Program ten musi być zgodny z wymaganiami Ministerstwa Finansów i zawierać wszystkie niezbędne dane do wypełnienia zarówno części ewidencyjnej, jak i deklaracyjnej. 


W przypadku Fakturomanii, po wprowadzeniu i zatwierdzeniu wszystkich danych transakcji sprzedażowych lub zakupu, z programu będzie istniała możliwość pobrania rejestrów VAT po czym wygenerowania pliku JPK_V7 w formacie XML lub PDF (dla podglądu technicznego). 


Z uwagi na fakt, że obecnie wyłącznym oficjalnym formatem obsługiwanym przez Ministerstwo Finansów jest format XML, taki wygenerowany plik można przekazać do Urzędu Skarbowego korzystając z narzędzi Ministerstwa Finansów, jak e-mikrofirma lub bezpośrednio w Fakturomanii z modułu deklaracji VAT w panelu eWysyłki.


3) Do kiedy należy wysyłać JPK_V7?

Deklarację JPK_V7 do Urzędu Skarbowego należy wysyłać do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który jest składana deklaracja. Jeżeli 25 dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po tym dniu. 


Ważne jest, aby pamiętać o terminowym składaniu JPK_V7, ponieważ nieprzekazanie deklaracji w terminie może skutkować nałożeniem kary pieniężnej (mandatu).


4) Kto powinien generować JPK_V7?

Deklarację VATowską składają czynni podatnicy VAT, czyli tacy, który w największym skrócie dokonali rejestracji dla celów tego podatku w Urzędzie Skarbowym na formularzu VAT-R. Oczywiście jeżeli ktoś nie złożył takiego formularza a powinien, to taka osoba i tak musi rozliczyć transakcję opodatkowaną i wykazać ją w pliku JPK_V7. Oczywiście w takim wypadku musi również uzupełnić obowiązek rejestracyjny.


5) Gdzie wpłacamy podatek VAT?

W przypadku VATu może powstać nam nadpłata, którą w typowych scenariuszach możemy przenieść na następny okres rozliczeniowy lub możemy wystąpić o jej zwrot na rachunek bankowy lub mikrorachunek, albo może powstać nam obowiązek zapłaty. 


W przypadku podatku do zapłaty, VAT należy uregulować na swój mikrorachunek podatkowy. Podczas przelewu podatkowego w systemie bankowym należy uzupełnić symbol formularza, który w przypadku przelewu VATu należy oznaczyć jako "VAT" jednocześnie precyzując za jaki okres następuje wpłata (miesiąc/kwartał) oraz rok.


6) Co to jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy jest indywidualnie nadawany każdemu podatnikowi przez Ministerstwo Finansów, jest to taki rachunek na który wpłacane są zaliczki na podatek, więcej informacji o funkcji mikrorachunku podatkowego można odnaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.


7) Czy rejestracja do VAT jest obowiązkowa?

Co do zasady rejestracja do VAT nie jest obowiązkowa, jednak są pewnego typu działalności, które podlegają obligatoryjnej rejestracji niezależnie od wysokości przychodów (w przypadku przekroczenia obrotu 200 000 zł, co do zasady, każdy przedsiębiorca musi zarejestrować się dla celów podatku za wyjątkiem tzw. "zwolnienia przedmiotowego"). 


Rejestracji dokonuje się przez złożenie w Urzędzie Skarbowym formularza VAT-R, tutaj wraz z formularzem załącza się również umowę najmu siedziby podmiotu.


Przykładowo obowiązkowej rejestracji do VAT będzie podlegał przedsiębiorca, który między innymi:

1. Sprzedaje:

a) towary wymienione w załączniku nr 12 do ustawy o VAT (na przykład metale szlachetne i złom z nich, wyroby jubilerskie)

b) towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem: energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych innych niż nowe, zaliczanych, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji

c) w niektórych przypadkach: budynki, budowle lub ich części

d) tereny budowlane

e) nowe środki transportu

f) przez Internet takie towary jak:

- preparaty kosmetyczne i toaletowe

- komputery, wyroby elektroniczne i optyczne

- urządzenia elektryczne i nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego

- maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane

g) hurtowo i detalicznie części do:

- pojazdów samochodowych,

- motocykli.

2. Świadczy usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego),

c) jubilerskie,

d) ściągania długów, w tym factoringu.

3. Przedsiębiorca nie posiadający siedziby działalności gospodarczej w Polsce.


8) Kto nie musi składać deklaracji JPK_V7?

Będą to podmioty korzystające w pełni ze zwolnienia VATowskiego, tutaj wyróżnimy dwie takie podstawy.


a) Zwolnienie podmiotowe

Dla podmiotów, których obrót nie przekracza 200 000 zł w ujęciu całorocznym (jednak należy pamiętać, że kwota jest rozliczana proporcjonalnie do daty rejestracji podmiotu, zatem za połowę roku przysługuje 100 000 zł). Co do zasady wszyscy podatnicy, którzy nie wykonują ww. czynności wymienionych w pkt. 5) mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.


W takim wypadku podatnik wystawiający dokument sprzedaży kontrahentowi winien zawrzeć stosowną adnotację na fakturze o przykładowej treści: 

"Sprzedawca zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług na podstawie art.113 ust.1 albo ust.9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535)."


b) Zwolnienie przedmiotowe

Dla podmiotów, których działalność zawsze jest zwolniona z ww. podatku, dokładny długi katalog typów działalności znajduje się w art. 43 ustawy o VAT.

Typowymi czynnościami zwolnionymi przedmiotowo z podatku VAT są usługi:

a) w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia – jeśli jesteś lekarzem, lekarzem dentystą, pielęgniarką, położną lub psychologiem;

b) usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym – jeśli jesteś nauczycielem usługi nauczania języków obcych;


W takim wypadku podatnik wystawiający dokument sprzedaży kontrahentowi winien zawrzeć stosowną adnotację na fakturze o treści np: 

"Sprzedawca zwolniony przedmiotowo z podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535)."


W przypadku jednak działalności mieszanej, zatem czynnego podatnika VAT, który wykonuje zarówno czynności opodatkowane VAT jak również czynności korzystające ze zwolnienia przedmiotowego, taki podmiot będzie musiał składać deklarację JPK_V7.


Więcej informacji o podatniku VAT mogą Państwo również odnaleźć w fajnie opracowanym materiale Ministerstwa Finansów


UWAGA! Zwolnienie przedmiotowe ma "pierwszeństwo stosowania" przed zwolnieniem podmiotowym.


II. Rozliczenie VAT w Fakturomanii


Deklaracje VAT - JPK_V7 są dostępne w panelu głównym "Informacje". Plik jest dokumentem, który generują czynni podatnicy VAT.


Przed sporządzeniem deklaracji VAT najpierw należy dokonać stosownej konfiguracji podatkowej podatnika, a następnie należy zweryfikować czy wszystkie dokumenty zostały prawidłowo wprowadzone oraz zatwierdzone. 


Tutaj szczególnie pomocny może okazać się materiał omawiający w jaki sposób prowadzić księgowość spółki, a dokładnie pkt. "VII. Wygenerowanie technicznych dokumentów księgowych celem potwierdzenia prawidłowości wprowadzonych danych (UWAGA! Najważniejsza czynność - sprawdzić!);". Zawsze przed przekazaniem deklaracji do Urzędu Skarbowego należy bowiem sprawdzić rejestry VATowskie z segregatorem księgowym, czy o czymś zwyczajnie po prostu nie zapomnieliśmy (jakaś odnaleziona faktura, błąd pisarski, nie ten numer faktury itp.).


III. Informacje o statusach dokumentów oraz płatności


Każde rozliczenie VAT - JPK_V7 ma swój:

1) STATUS DOKUMENTU,

który wskazuje, na jakim etapie rozliczenia znajduje się dokument,

oraz

2) STATUS PŁATNOŚCI,

który informuje na jakim etapie płatności znajduje się deklaracja.


STATUSY DOKUMENTÓW

Nazwa StatusuOpis
DO WYLICZENIAdeklaracja nie została jeszcze zaakceptowana
PRAWIE GOTOWYdeklaracja z nadpłatą VAT-u, która oczekuje na decyzję w sprawie rozdysponowania nadwyżki
GOTOWYdeklaracja gotowa, którą można wygenerować

STATUSY PŁATNOŚCI

Nazwa StatusuOpis
NIEROZLICZONApłatność albo zwrot z deklaracji oczekują na uregulowanie
ROZLICZONApłatność albo zwrot z deklaracji zostały uregulowane


IV. Jak generować deklarację JPK_V7


W celu wygenerowania deklaracji JPK_V7, musimy wykonać kilka czynności. 


1) Rozpoczynamy klikając przycisk “PODGLĄD” przy miesiącu/kwartale za który chcemy wygenerować dokument.
Deklaracje JPK_V7 można wygenerować tylko za miesiące, które zostały rozliczone. 


a) W przypadku miesiąca

 

b) W przypadku kwartału


2) Następnie ukaże nam się widok z informacjami do deklaracji.

 

3) Deklarację możemy zaakceptować wybierając przycisk “Zatwierdź” z podglądu modułu rozliczenia VAT.


Następnie w nim ponownie wybieramy "Zatwierdź". 

a) W przypadku miesięcznego rozliczenia będziemy zatwierdzać całość rozliczenia za okres.


b) W przypadku kwartalnego rozliczenia będziemy zatwierdzać wyłącznie jeden z trzech miesięcy (niezależnie bowiem od rozliczenia miesięcznego czy kwartalnego, pliki JPK składane są miesięcznie).


4) Po wybraniu "Zatwierdź" pojawi się okno sprawdzające czy Użytkownik zatwierdził wszystkie wymagane operacje/dokumenty.


W przypadku generowania pierwszej deklaracji, należy wybrać "Cel: Złożenie", jeżeli natomiast jest generowana korekta deklaracji, należy wybrać "Cel: Korekta". Następnie, ukaże się okno informacyjne, po czym należy wybrać "Rozumiem, proceduj".


5) Pobrać deklarację JPK_V7 można przez wybranie "Pobierz", a następnie "XML".

Wysłać strukturę XML można natomiast zgodnie z punktem V niniejszego materiału.


V. Płatność za VAT

Deklaracja VAT-7 może zakończyć się z następującymi rezultatami:

1) Podatek do zapłaty - istnieje niedopłata VAT-u, czyli musimy zapłacić VAT na mikrorachunek podatkowy do Urzędu Skarbowego,

*rozliczenie jest na 0 > zazwyczaj przy tzw. "pustych deklaracjach".

2) Nadpłata podatku - czyli istnieje nadwyżka VAT i musimy podjąć decyzję co z niniejszą nadpłatą robimy, czy:

a) pozostawiamy nadpłatę do rozliczenia na przyszły okres tj. opcja "bez zwrotu", albo

b) wnioskujemy o zwrot VAT-u (tutaj termin zwrotu jest uzależniony od okoliczności) w którym wyróżniamy najważniejsze terminy:

  • 25 dni - termin wyjątkowy,
  • 60 dni - przy sprzedaży albo 
  • 180 dni - przy braku sprzedaży.

Wszystkie te scenariusze w systemie przeprowadza się niemalże w identyczny sposób, warunki ubiegania się o zwrot zostały w dobry sposób opisane na stronie Ministerstwa.


1) Zapłata podatku

W opisywanym przykładzie została zaprezentowana nadpłata, jednak w przypadku obowiązku zapłaty, musielibyśmy uzupełnić dane:

  • datę, która oznacza datę dokonania płatności,
  • sposób, który oznacza formę płatności -> Gotówkę / Przelew,

a następnie kliknąć w “Zatwierdź płatność” jak poniżej.


2) Nadpłata podatku

W przypadku nadpłaty podatku, zanim wygenerujemy PDF lub plik XML do "e-mikrofirmy", musimy rozporządzić nadpłatą.


Jak zostało wskazane wcześniej, nadpłatę możemy rozdysponować na dwa sposoby, albo możemy ją przenieść na następny okres rozliczeniowy, czyli posłużyć się opcją "Bez zwrotu", albo możemy wystąpić o zwrot, którego termin jest uzależniony od pewnych okoliczności (najczęściej czy miała miejsce jakaś sprzedaż (60dniowy termin zwrotu), czy też nie (180dniowy termin zwrotu)).


a) Opcja "bez zwrotu"

W tym przypadku na etapie wprowadzania informacji dotyczącej nadpłaty podatku wybieramy bez zwrotu, czyli przeniesienie nadpłaconego podatku na następny okres rozliczeniowy.


 

Następnie wybieramy przycisk “Zatwierdź nadpłatę”, po czym będzie istniała możliwość wygenerowania deklaracji przez funkcje "Pobierz" lub wysyłki za pośrednictwem Fakturomanii przez funkcję "E-wysyłki".


 

Przygotowany w systemie dokument (jednak nie dotyczy to okoliczności wysyłki, ta jest bowiem widoczna i możliwa do sprawdzenia wyłącznie z panelu e-wysyłki) będzie widniał na liście deklaracji, jako gotowy oraz rozliczony.

 

b) Opcja zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy podatnika

W tym przypadku na etapie wprowadzania informacji dotyczącej nadpłaty podatku należy wybrać dla deklaracji konkretny termin zwrotu o jaki wnioskujemy wraz z konkretną kwotę o którą się ubiegamy, niniejsza kwota nie musi być oczywiście całkowitą kwotą nadpłaty, może być również częścią tej kwoty.


 

Następnie wybieramy przycisk “Zatwierdź nadpłatę”. W przypadku ubiegania się o zwrot nadpłaty podatku w podglądzie rozliczenia VATowskiego pojawi się informacja o rozliczeniu i płatnościach, w tym miejscu po faktycznym dokonaniu zwrotu przez Urząd Skarbowy konieczne będzie wprowadzenie daty faktycznego wpływu środków.


Po zatwierdzeniu nadpłaty, bez dodawania zwrotu z Urzędu Skarbowego będzie istniała możliwość wygenerowania deklaracji przez funkcje "Pobierz" lub wysyłki za pośrednictwem Fakturomanii przez funkcję "E-wysyłki".


 

Przygotowany w systemie dokument (jednak nie dotyczy to okoliczności wysyłki, ta jest bowiem widoczna i możliwa do sprawdzenia wyłącznie z panelu e-wysyłki) będzie widniał na liście deklaracji, jako "Gotowy" oraz do momentu wprowadzenia zwrotu środków przez Urząd Skarbowy jako "Nierozliczony".


VI. Elektroniczna wysyłka deklaracji VAT (JPK_V7) 

Wysyłki deklaracji możemy dokonać wyłącznie elektronicznie na dwa sposoby:

a) od 1 października 2020 r. osobiście za pośrednictwem narzędzia Ministerstwa Finansów e-mikrofirma https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-form/read-file

b) albo za pośrednictwem modułu e-wysyłki Fakturomanii.

Po poprawnym złożeniu dokumentu podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.