W niniejszym wpisie w sposób chronologiczny zostały przedstawione czynności związane z rozpoczęciem korzystania z aplikacji.


1) Rejestracja konta w systemie


W pierwszej kolejności należy się zarejestrować.


Rejestracji konta można dokonać udając się do modułu rejestracji, dostępnego pod https://app.fakturomania.pl/konto/rejestracja


W pierwszej kolejności należy wypełnić dane e-mail, przeczytać oraz zaakceptować regulamin, zaś następnie kliknąć "zarejestruj bezpłatne konto". Można również zarejestrować się przez konto Google lub Facebook.

Następnie po załadowaniu strony należy nacisnąć "Dalej: Dane Firmy"Ukaże się ekran wprowadzania danych firmy. Można wyszukać firmę przez NIP i przejść dalej do danych księgowych. W przypadku gdyby nie dało się odnaleźć firmy (zdarza się tak np. w przypadku awarii serwera Głównego Urzędu Statystycznego),  należy w takiej sytuacji wybrać "własne dane" i uzupełnić je ręcznie. 

Jeśli podmiot nie ma jeszcze NIP - przy wpisywaniu własnych danych, należy w jego miejscu wpisać "brak". Jeśli firma nie została jeszcze założona, można wybrać dane testowe i zapisać przechodząc dalej. Dane firmy można zawsze zresetować i zmienić.Następnie należy wybrać czy podmiot jest nowy, czy też już istniejący - z historią. Informacja będzie miała wpływ na dane migracyjne, więcej: https://fakturomania.freshdesk.com/support/solutions/articles/36000129928-data-rozpocz%C4%99cia-korzystania-z-programu-migracja-do-systemu 


Następnie na podany przy rejestracji e-mail zostanie automatycznie przesłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym oraz instrukcją zawierającą podstawowe informacje dotyczące dalszej konfiguracji w aplikacji. Dokładniejszy opis tych czynności znajduje się natomiast poniżej.


2) Konfiguracja danych firmy


Po zarejestrowaniu się w aplikacji można ustawić dokładną konfigurację danych firmy. Konfiguracja danych znajduje się w zakładce "Ustawienia"(1) -> Dane Firmy(2)

Można automatycznie dodać informacje przez suwak GUS (3) uzupełniając pole NIP. W takim wypadku dane zostaną uzupełnione, ale bez Urzędu Skarbowego - Urząd Skarbowy należy wybrać manualnie w panelu dane szczegółowe(5). 

Właściwy Urząd Skarbowy pod który podlega podatnik można znaleźć np. pod adresem http://bazy.hoga.pl/urzedy.asp 


Podstawowa konfiguracja danych została przedstawiona również tutaj:

Kolejnym krokiem jest ustawienie schematu numeracji faktur(6) - w przypadku rocznego, numery faktur będą miały schemat "FVS 1/2019", zaś miesięcznego "FVS 1/01/2019".


Można również używać własnej numeracji faktur, a także zmienić automatyczny prefix "FVS".


Ostatnim panelem w danych firmy jest panel kont bankowych(7). Aby dodać konto bankowe należy w tym panelu nacisnąć na przycisk zębatki, a następnie
 oraz wybrać opcję "dodaj nowe".
uzupełnić nazwę banku oraz numer konta bankowego, po czym wprowadzone dane należy zapisać. Bez zapisania danych zmiany zostaną wycofane.3) Oznaczenie daty założenia ksiąg handlowych/rozpoczęcia korzystania z aplikacji


Konfigurację konta w aplikacji rozpoczynamy od określenia daty rozpoczęcia korzystania z aplikacji, tematyka w sposób kompleksowy została przedstawiona w poniższym materiale: 

https://fakturomania.freshdesk.com/support/solutions/articles/36000129928-data-rozpocz%C4%99cia-korzystania-z-programu-migracja-do-systemu 


4) Wprowadzenie bilansu otwarcia.


Wprowadzenie bilansu nie będzie możliwe przed wykonaniem czynności wskazanych w poprzednich punktach.


Po skonfigurowaniu konta można wprowadzić bilans otwarcia, który w przypadku nowych spółek możemy wprowadzić jak w poniższym filmie (zatem domyślnie dla złożonego oświadczenia do Sądu o pokryciu 5000 zł kapitału zakładowego).

 


Zwracamy uwagę, że w przypadku migracji zespół Fakturomanii przygotuje Państwu bilans otwarcia w aplikacji.

Przygotowanie migracji jest nieodpłatne pod warunkiem wykupienia co najmniej miesięcznej subskrypcji aplikacji lub nawiązania współpracy z biurem rachunkowym Fakturomanii.


W celu konfiguracji aplikacji oraz przygotowania bilansu otwarcia niezbędne są nam poniższe dokumenty:
- ostatnia deklaracja CIT,
- ostatnia deklaracja VAT (o ile dotyczy),
- zestawienie obrotów i sald księgi pomocniczej (tzw: "obrotówka") - dokument analityczny z kontrahentami,

- informacja o stratach z lat ubiegłych (o ile występują) wraz z informacją o rozliczeniu straty (zazwyczaj dane są w CIT-8).


W przypadku migracji dokumenty prosimy o kontakt bezpośrednio na e-maila: info@fakturomania.pl