System Fakturomanii jest dedykowanym oprogramowaniem dla podmiotów prowadzących działalność na terytorium Polski. Niniejsze narzędzie umożliwia bardzo łatwe rozliczenie niewielkich wielkością podmiotów - sp. z o.o. których działalność występuje na terytorium Rzeczypospolitej o charakterze usługowym lub handlowym.


Ponad 95% Podatników prowadzących swoje rozliczenie w księgowości Fakturomanii to mali podatnicy, których statystyczne rozliczenie oscyluje w granicach do 30 dokumentów w ujęciu miesięcznym. Z tego względu księgowość z Fakturomanią jest optymalizowana właśnie pod kątem takiej wielkości działalności, tak aby każdy mógł w sposób przystępny i prosty rozliczyć taką mikro sp. z o.o.


System nie jest odpowiedni dla działalności o charakterze produkcyjnym, deweloperskim, inwestycyjnym lub trasngranicznym.


Z uwagi też na dedykację dla obrotu krajowego, w systemie nie są wspierane transakcje o charakterze walutowym lub przynależnym do zysków kapitałowych (np: inwestycje w obrót kryptowalutami, papierami wartościowymi, akcjami, udziałami, zyskami z osób prawnych - przychodów, o których mowa m.in. w art. 7b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych).

System nie jest również odpowiedni dla podmiotów, które posiadają udziały w innych osobach prawnych lub wspólnikami są osoby prawne, lub w których występują transakcje transgraniczne w tym podlegające procedurze OSS lub IOSS za wyjątkiem sporadycznych transakcji zakupowych - WNT (zakup towaru z rynku Unii Europejskiej) lub importu usług (najczęściej reklamy portali społecznościowych).


Jeżeli natomiast wystąpi już transakcja transgraniczna, to należy ją zaewidencjonować, a w tym wprowadzić kontrahenta.


Jakich kontrahentów zagranicznych wyróżniamy?


Kontrahentów zagranicznych należy do systemu wprowadzić manualnie, natomiast wszystkich zagranicznych kontrahentów możemy podzielić na dwie główne grupy, które będą dzielić się konsumentów i przedsiębiorców.

1) Kontrahentów z Unii Europejskiej,

2) Kontrahentów spoza Unii Europejskiej.


1) Kontrahenci z Unii Europejskiej

a) Konsumenci z Unii Europejskiej

b) Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej


AD. 1 Konsument

W przypadku konsumenta z terytorium Unii Europejskiej, który poprosił o wystawienie faktury w aplikacji należy wprowadzić jego dane, w polu NIP - wpisujemy słowo brak, tutaj pomocny może okazać się ten materiał.


Zazwyczaj również przy sprzedaży zagranicznej na rzecz konsumentów stosujemy stawkę VAT krajową - a więc tą, która obowiązuje na terytorium Polski. Od tej zasady jednak obowiązuje wiele wyjątków i ustalenia wymaga okoliczność czy taką transakcję należy zaewidencjonować na kasie fisklanej czy w formie faktury.


AD. 2 Przedsiębiorca

W przypadku przedsiębiorcy bardzo ważnym jest, aby sprawdzić czy podatnik został zarejestrowany na potrzeby podatku VAT UE - a zatem nadano "europejski numer identyfikacji podatkowej" - z przedrostkiem kraju siedziby. 

Ma to bowiem znaczenie dla rozliczeń transakcji VAT.


Sprawdzić, czy przedsiębiorca posiada NIP Europejski, możemy w systemie VIES na stronie https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/#/vat-validation 


Jeżeli kontrahent nie jest zarejestrowany dla celów VAT UE, w takim wypadku należy wykazać stawkę krajową.

Zwracamy również szczególną uwagę na przypadki usług związanych z nieruchomościami, które są odstępstwem od zasady ogólnej.

2) Kontrahenci spoza Unii Europejskiej - tzw. kraje trzecie

a) Konsumenci spoza Unii Europejskiej

b) Przedsiębiorcy spoza Unii Europejskie


AD. 1 Konsument

W przypadku konsumenta spoza terytorium Unii Europejskiej, który poprosił o wystawienie faktury w aplikacji należy wprowadzić jego dane, w polu NIP - wpisujemy "brak".


Odmiennie w stosunku do konsumentów z terytorium Unii Europejskiej, zazwyczaj przy wystawianiu faktury takiemu konsumentowi stosujemy stawkę VAT "np.". Od tej zasady jednak obowiązuje wiele wyjątków i ustalenia wymaga okoliczność czy taką transakcję należy zaewidencjonować na kasie fisklanej czy w formie faktury.


AD. 2 Przedsiębiorca

Należy uzupełnić dane kontrahenta, tutaj w przypadku pola NIP należy uzupełnić numer nadany w kraju siedziby kontrahenta, w przypadku braku takiego numeru w niniejszym polu wpisujemy "brak". 


W przypadku wątpliwości odnoszących się do odpowiednich stawek VAT, zachęcamy do kontaktu z Krajową Informacją Podatkową działającą przy Ministerstwie Finansów pod numerem 22 330 03 30.