Raporty z kasy fiskalnej – czyli wydruki z kasy fiskalnej, również są obsługiwane przez system Fakturomania. Dodawanie raportów kasowych i ich ewidencja nie musi być trudna. Dowiedz się jak dodać raport kasowy w systemie.
Dodawanie raportów z kasy fiskalnej | Zwolnienie z kasy fiskalnej
Wyróżniamy 3 różne okoliczności mające wpływ na sposób ewidencji raportów z kas fiskalnych.
1) Gdy występuje obrót gotówkowy - w takim wypadku należy prowadzić kasę fiskalną,
2) Gdy występuje obrót bezgotówkowy (np: terminal płatniczy/płatność online) - często istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z prowadzenia kasy fiskalnej,
3) Gdy występują wszystkie rodzaje transakcji - w takim wypadku należy prowadzić kasę fiskalną.
W celu dodania raportu z kasy fiskalnej w systemie, należy kliknąć przycisk “Dodaj raport” znajdujący się w lewym menu w module sprzedaży.
Następnie ukaże nam się widok dodawania raportu z kasy fiskalnej. Widok ten składa się z 3 części:
- dane podstawowe,
- dane płatności,
- pozycje.
Dane podstawowe
W tej części należy uzupełnić podstawowe dane, które znajdują się na wydruku raportu z kasy fiskalnej lub informacje o zbiorczej ewidencji w przypadku korzystania ze zwolnienia z kas fiskalnych.
Nr raportu
I. Kasa Fiskalna
Są to dane identyfikujące dany raport z kasy fiskalnej. Na każdym raporcie znajduje się niniejszy numer, często w przypadku obrotu bezgotówkowego stosuje się skrót ROM - Raport okresowy miesięczny z dopiskiem konkretnego okresu np: ROM 1/2020.
II. Zwolnienie z kasy ewidencja zbiorcza
W przypadku dokumentu wewnętrznego zazwyczaj numeracja prowadzona jest z danego okresu np: "WEWROM 1/2020".
Data wystawienia
Inaczej data wydruku raportu z kasy fiskalnej. Data ta nie może być wcześniejsza niż data sprzedaży. Jeżeli jednak warunek ten nie zostanie spełniony wyskoczy nam komunikat o błędzie, a co za tym idzie nie będzie możliwości zapisania niniejszego raportu w systemie.
Ewidencję raportów z kasy fiskalnej możemy prowadzić dziennie lub miesięcznie w zależności od formy obrotu środków.
Kasa fiskalna
a) Wyłączny obrót gotówkowy - z uwagi na ustawowy obowiązek dokonywania dziennej inwentaryzacji kasy - raporty wprowadzamy za każdy dzień, w którym miała miejsce sprzedaż gotówkowa. Jeżeli zatem w styczniu obrót gotówkowy odbywał się każdego dnia - należy wprowadzić 31 raportów dobowych - dla każdego dnia utargu. Jeżeli sprzedaż gotówkowa miała miejsce tylko w ciągu 7 dni miesiąca - raporty wprowadzamy za niniejsze 7 dni.
b) Wyłączny obrót bezgotówkowy - mamy możliwość ewidencji raportu miesięcznego, sumarycznego dla całego okresu rozliczeniowego. W takim wypadku datę wystawienia oraz sprzedaży uzupełniamy zgodnie z wygenerowanym dokumentem, zaś datę płatności wybieramy na 1 dzień miesiąca.
Całość utargu (niezależnie od okoliczności czy sprzedaż została uregulowana kartą czy też przelewem) uzupełniamy w polu "Płatność online".
c) Obrót mieszany - w takim wypadku należy dokonywać ewidencji zgodnie z formą płatności. Jeżeli zatem występuje obrót gotówkowy - raporty z kasy fiskalnej należy wprowadzać dobowo rozdzielając odpowiednią wartość utargu gotówkowego wynikającą z inwentaryzacji oraz wartość obrotu bezgotówkowego (zatem dla płatności przelewem oraz kartą uzupełniając pole "Płatność online").
W przypadku spółek z o.o. warto zaopatrzyć się w kasę fiskalną, która ma opcję rozdziału formy płatności - raport wskazuje wartość utargu uregulowanego formę gotówkową oraz bezgotówkową. Niestety większość kas fiskalnych nie ma niniejszej funkcji z uwagi na przeznaczenie ich dla jednoosobowych działalności gospodarczych gdzie nie ma obowiązku prowadzenia ww. ewidencji.
W celu wprowadzenia przelewów rozliczeniowych od pośrednika płatności (obsługującego terminal lub system płatności online np: przelewy24/payU/dotpay), należy posłużyć się modułem "Finanse".
Zwolnienie z kasy fiskalnej ewidencja zbiorcza
Wyłączny obrót bezgotówkowy - mamy możliwość ewidencji raportu miesięcznego, sumarycznego dla całego okresu rozliczeniowego. W takim wypadku datę wystawienia oraz sprzedaży uzupełniamy zgodnie z ze sporządzonym dokumentem - taki dokument należy przygotować po zakończeniu miesiąca, datę sprzedaży oznaczyć należy na ostatni dzień miesiąca, zaś datę płatności wybieramy na 1 dzień miesiąca.
Całość utargu (niezależnie od okoliczności czy sprzedaż została uregulowana kartą czy też przelewem) uzupełniamy w polu "Płatność online".
W celu wprowadzenia przelewów rozliczeniowych czy to od pośrednika płatności (obsługującego terminal lub system płatności online np: przelewy24/payU/dotpay), czy bezpośrednio od kupujących osób fizycznych - należy posłużyć się modułem "Finanse".
Dodawanie wpływów - Moduł Finanse - Wpływ środków w drodze do banku
W momencie, gdy pośrednik przeleje nam środki na rachunek bankowy - stają się one dostępne dla firmy.
Taką operację można w aplikacji zaewidencjonować posługując się modułem "Finanse".
Dla ewidencji niniejszych wpływów, które wpływają na rachunek bankowy, będziemy używać modułu "Finanse" przez opcję "wpływ środków w drodze do banku", gdzie musimy uzupełnić dokument źródłowy z którego wynika operacja (zazwyczaj wyciąg bankowy za konkretny okres w formie WB MM/RRRR), kwotę oraz datę.
Data sprzedaży
Data, której dotyczy dany raport z kasy fiskalnej.
Info:
Dzienne | Miesięczne |
dzień, którego dotyczy raport | ostatni dzień, którego dotyczy raport (ostatni dzień miesiąca) |
Data ta nie może być późniejsza niż data wystawienia. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony system ukaże nam komunikat o błędzie oraz nie będzie możliwości zapisania takiego raportu.
Pozycje
W tej części wpisujemy sumy dotyczące danych stawek VAT. Można wpisać wartość netto, cenę netto albo wartość brutto. Nie ma to większego znaczenia, gdyż system wyliczy pozostałe wartości.
Informacje dodatkowe | Oznaczenie "WEW" w przypadku zwolnienia z kasy
W tej części możemy dodać dodatkowe informacje – np. indywidualne oznaczenie wprowadzanego dokumentu na potrzeby prowadzącego księgowość lub oznaczenie zbiorczego zestawienia sprzedaży.

Następnie w celu zapisania klikamy w przycisk “ZAPISZ” znajdujący się na dole strony.
Więcej informacji na temat zwolnienia z prowadzenia kasy fiskalnej mogą Państwo uzyskać również w bazie wiedzy biznes.gov.pl pod adresem https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-korzystac-z-kasy-fiskalnej/kasa-fiskalna-w-firmie