Niniejszy artykuł prezentuje sposób przekazywania deklaracji podatkowych za pośrednictwem Serwisu, które stanowią sporządzone korekty w systemie albo pochodzą spoza Fakturomanii. Zostały w nim również pokrótce przedstawione udostępnione narzędzia Ministerstwa Finansów dla obsługi deklaracji podatkowych.


Najczęstszymi deklaracjami, które są przez Użytkowników przekazywane przy wykorzystaniu tej opcji są:
a) korekty deklaracji podatkowych generowanych w systemie,
b) manualnie sporządzone pliki JPK V_7,
c) manualnie sporządzone deklaracje podatkowe takie jak VAT_UE, PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8AC, VAT-9M lub CIT-8.


Oficjalną strukturą lub też formatem Ministerstwa Finansów jest format obsługiwany przez bramkę Ministerstwa Finansów, czyli format XML. Wyłącznie też taki format można załączyć w systemie Fakturomanii korzystając z opcji "Zleć wysyłkę innego pliku".


I. Sposoby przekazywania deklaracji


Deklaracje podatkowe Urzędowi Skarbowemu można przekazywać na dwa sposoby tj.

a) samodzielnie przy użyciu oficjalnych narzędzi Ministerstwa Finansów, dla których niezbędne jest posiadanie certyfikatu kwalifikowanego (zazwyczaj narzędzia USB wpinanego do portu USB komputera), albo 

b) za pośrednictwem Serwisu Fakturomanii.


Opcja przekazywania deklaracji podatkowych za pośrednictwem serwisu jest opcją dodatkową. W celu rozszerzenia funkcjonalności konta przez dodanie możliwości przekazywania deklaracji za pośrednictwem serwisu należy zgodnie z dalszą instrukcją wykupić pakiet e-wysyłek po czym złożyć pełnomocnictwa generowane z systemu dla pracowników Fakturomanii w Państwa Urzędzie Skarbowym (bez takich umocowań zlecane deklaracje będą bowiem odrzucane, jako przekazywane bez stosownego upoważnienia).


Zgodnie z regulaminem, przekazanie Ministerstwu Finansów deklaracji podatkowych Użytkownika przez Serwis następuje:

a) w każdy piątek (z wyjątkiem dni wolnych od pracy, w takim przypadku deklaracja jest przekazywana w następnym dniu roboczym),

b) w terminach podatkowych w przypadku prawidłowo zleconych wysyłek oraz,

c) w 25. dzień miesiąca w przypadku deklaracji dotyczących podatku VAT, chyba że termin wypada w dzień wolny od pracy, w takim przypadku - w następnym dniu roboczym).


Podsumowując dla zlecenia wysyłki dokumentu za pośrednictwem Serwisu należy:

1) wykupić pakiet,

2) złożyć wygenerowane z systemu pełnomocnictwa UPL-1 dla dwóch osób w Państwa Urzędzie Skarbowym oraz upewnić się, że umocowanie zostało wpisane przez Urząd Skarbowy do bazy Ministerstwa Finansów (np: telefonicznie następnego dnia),

3) następnie zlecić przekazanie deklaracji,

4) po przetworzeniu danych przez bramkę Ministerstwa Finansów, pobrać UPO.


II. Zlecenie deklaracji do przekazania Ministerstwu Finansów przez opcję innej e-deklaracji na przykładzie modułu deklaracji VAT

Wysyłkę zlecamy bardzo podobnie do standardowych deklaracji podatkowych, czyli korzystając z opcji "e-wysyłki" poszczególnych modułów rozliczeniowych tj. 

a) deklaracji VAT - JPK V7,

b) kadr lub 

c) deklaracji CIT-8


Naturalnym jest, że aby deklarację podatkową zlecić, najpierw należy ją utworzyć tudzież wygenerować i zapisać na dysku komputera. Takich czynności można dokonać ogólnie na dwa sposoby:

1) przy użyciu Fakturomanii zatwierdzając dane rozliczenie (np: jako korekta), a następnie posługując się funkcją "Pobierz" (lub od razu e-wysyłki) lub

2) przy użyciu narzędzi Ministerstwa Finansów, bliżej pokrótce przedstawionych w pkt. III niniejszego artykułu.


Na przykładzie zlecenia do przekazania korekty JPK_V7

W celu zlecenia do przekazania korekty deklaracji najpierw należy udać się do danego modułu rozliczeniowego i wybrać opcję "Pobierz".



Następnie należy wybrać XML po czym zapisać ją na dysku komputera.



W celu zlecenia deklaracji do przekazania należy następnie udać się do odpowiedniego modułu i opcji "e-wysyłki".


Po otwarciu "E-WYSYŁKI" należy wybrać funkcję "ZLEĆ WYSYŁKĘ INNEGO PLIKU".



Następnie należy wybrać pole "Wrzuć tutaj plik, bądź kliknij aby go dodać", po czym zaznaczyć z dysku zapisany wcześniej plik deklaracji xml.



Po wybraniu pliku powinien się Państwu ukazać analogiczny widok, w którym będzie widniał opis załączonego pliku.



W celu zlecenia deklaracji, należy wybrać "WYŚLIJ", po czym system System poprosi o potwierdzenie.



Jeżeli załączenie pliku powiedzie się, pojawi się poniższy widok o statusie zleconej deklaracji do przekazania.



III. Jakie narzędzia Ministerstwo Finansów udostępnia dla tworzenia deklaracji podatkowych?

Ministerstwo Finansów na rok 2023 udostępnia obecnie 3 narzędzia.


1) Aplikację webową na stronie podatki.gov.pl udostępnioną dla różnych deklaracji CIT, PIT czy też VAT UE po wybraniu "Wypełnij online i podpisz" począwszy od roku 2022.


Po wybraniu niniejszej opcji "Wypełnij online i podpisz" można posłużyć się dalszą opcją "Importu plik XML" do systemu MF (jeżeli samodzielnie Państwo przekazują deklaracje posługując się certyfikatem kwalifikowanym) lub "Eksportuj plik XML" po przygotowaniu w takim narzędziu deklaracji, która byłaby załączana w opcji "e-wysyłki" jako "Inne typy deklaracji" w Fakturomanii.


2) Aplikację webową dedykowaną dla struktur plików JPK (zwłaszcza JPK_V7) dostępną pod tym adresem.


3) Formularze interaktywne - czyli najstarsze narzędzia już właściwie wycofywane, stosowane zazwyczaj do deklaracji składanych do roku 2021 lub 2022 włącznie (chociaż oczywiście były również stosowane w roku 2023 dla deklaracji 2022 jak CIT-8, PIT-11, PIT-4R, jednak w trakcie roku MF wycofało je wprowadzając aplikację webową i wywołując jak zwykle duże zamieszanie).


W przypadku formularzy interaktywnych w pierwszej kolejności należy pobrać interaktywny formularz ze strony ministerstwa finansów. Formularze można co do zasady pobrać tutaj: https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/


a) Uzupełnienie formularza

Pobrany formularz należy uzupełnić, co można zrobić na dwa sposoby - manualnie albo przez import danych (struktury pobranej z Fakturomanii, jeżeli jest do pobrania, w takim wypadku w formularzu klikamy "Edycja" > "Opcje formularza" > "Importuj dane" Uzupełniony formularz na przykładzie VAT-9M może wyglądać następująco.



b) Sprawdzenie poprawności danych w formularzu

Po uzupełnieniu formularza zawsze należy sprawdzić poprawność danych zawartych w deklaracji. W celu ich sprawdzenia należy kliknąć przycisk "Sprawdź poprawność".


Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, ukaże się komunikat "Formularz gotowy do wysłania".



c) Wyeksportowanie danych z formularza

Gdy formularz zostanie uzupełniony lub utworzony, to w przypadku chęci przekazania deklaracji za pośrednictwem Fakturomanii przez "e-wysyłkę" kolejnym krokiem będzie wyeksportowanie danych z formularza do pliku xml. 

W takim wypadku klikamy "Edycja" -> "Opcje formularza" -> "Eksportuj dane".



Eksportowany plik powinien mieć rozszerzenie "xml".



Zapisany plik w folderze może wyglądać następująco.